Inkubatory przedsiębiorczości to wyjątkowe instytucje mające na celu wspieranie powstawania i rozwoju startupów – czyli nowych, innowacyjnych firm opartych na unikalnym pomyśle biznesowym. Ich rola polega na dostarczaniu kompleksowych usług niezbędnych do tego, aby najbardziej obiecujące startupy mogły przetrwać trudny okres początkowy i rozwinąć skrzydła.
Inkubatory przedsiębiorczości to wyjątkowe instytucje mające na celu wspieranie powstawania i rozwoju startupów – czyli nowych, innowacyjnych firm opartych na unikalnym pomyśle biznesowym. Ich rola polega na dostarczaniu kompleksowych usług niezbędnych do tego, aby najbardziej obiecujące startupy mogły przetrwać trudny okres początkowy i rozwinąć skrzydła.
Usługi inkubatora przedsiębiorczości cieszą się w Polsce coraz większą popularnością, bowiem dotyczy to nie tylko wielkich miast takich jak Warszawa, Kraków czy Wrocław, ale pojawiają się one także w mniejszych ośrodkach https://latwy-start.pl/service/biznes-inkubator/. Jest to znak, że polska scena startupowa szybko dojrzewa.
Usługi świadczone przez inkubatory przedsiębiorczości
Inkubator startupowy działa trochę jak „przyspieszacz biznesowy”. Oferuje szerokie spektrum usług niezbędnych młodemu startupowi do tego, aby mógł się skupić na rozwijaniu i wdrażaniu własnego innowacyjnego pomysłu.
Najważniejsze z nich, to:
- Doradztwo biznesowe i mentoring – doświadczeni eksperci udzielają merytorycznych porad, dzielą się wiedzą i kontaktami, pomagają unikać typowych pułapek
- Pomoc w pozyskaniu finansowania zewnętrznego np. od funduszy VC lub aniołów biznesu
- Dostęp do powierzchni biurowej i infrastruktury technicznej – w pełni wyposażone biurka, sale konferencyjne, dostęp do sprzętu i oprogramowania
- Szkolenia i warsztaty podnoszące kompetencje założycieli startupów w zakresie np. marketingu, PR, prawa, księgowości, pitchingu, pozyskiwania inwestorów itp.
- Pomoc w nawiązywaniu kontaktów i networking – umożliwienie spotkań z potencjalnymi partnerami biznesowymi, klientami, dostawcami, możliwość prezentacji startupu szerszej publiczności
Najbardziej znane inkubatory przedsiębiorczości w Polsce
Wyróżnia się kilka inkubatorów startupowych, które zdobyły popularność i uznanie dzięki odnoszonym sukcesom. Należą do nich m.in.:
- Inkubator Starter (Kraków) – wsparcie m.in. dla Brainly, producenta gier 11 bit studios, czy firmy szkoleniowej Online Training Factory
- GammaRebels (Warszawa) – w jego ramach powstały m.in. Booksy, Packhelp, CallPage
- Hubraum (Wrocław) – wspierał powstanie np. firmy Iceye (satelitarne obrazy radarowe)
- Huge Thing (Warszawa) – pomagał w wkroczeniu na rynek firmom Brainly, Brand24, CallPage, DocPlanner
- Startup Spark (Warszawa) – akcelerował takie startupy jak Booksy, iTaxi, Estimote
Są to zespoły doświadczonych profesjonalistów, którzy potrafią nie tylko zidentyfikować najbardziej obiecujące startupy ale także wspomóc je kompleksowo w najważniejszych obszarach działalności.
Studia przypadków polskich startupów, które rozwinęły się dzięki wsparciu inkubatorów
Oto dwa przykłady startupów, którym inkubatory bardzo pomogły w rozwinięciu skrzydeł:
Firma Brand24 powstała w 2011 r. i rozwija narzędzie do monitoringu internetu pod kątem wzmianek na temat konkretnych marek/produktów. W 2014 r. trafili do warszawskiego inkubatora Huge Thing, który zapewnił Brand24 nie tylko powierzchnię biurową i szkolenia, ale także wsparcie mentorskie w zdobywaniu inwestora i ekspansji na rynki zagraniczne. Firma pozyskała kilka milionów dol. od funduszy VC i ma obecnie biura w kilku krajach.
Booksy to polski startup, który stworzył aplikację umożliwiającą rezerwację online wizyt w salonach urody. Trafili do akceleratora GammaRebels zaraz po założeniu firmy w 2014 r. Już w pierwszych miesiącach otrzymali od ekspertów wsparcie w dopracowaniu produktu, strategii marketingowej i ekspansji zagranicznej. Dzięki temu firma szybko zdobyła klientów w wielu krajach i pozyskała kilkadziesiąt milionów dol. finansowania od inwestorów.
Inkubatory startupowe odgrywają kluczową rolę we wspieraniu młodych, innowacyjnych firm w Polsce. Dostarczają im nie tylko niezbędnej wiedzy i kontaktów, ale też budują ekosystem sprzyjający rozwojowi przedsiębiorczości technologicznej. Dzięki nim rodzime startupy mają szansę skutecznie konkurować na rynkach globalnych. Wciąż jest jednak wiele do zrobienia, aby jeszcze więcej obiecujących pomysłów biznesowych mogło się ziścić.
Leave a Comment